Jindřichův Hradec

NÁŠ HRADEC - Dejte hlas nejlepšímu projektu, máte na to celé září.

Participativní rozpočet města Jindřichův Hradec se dostal do další fáze a přinesl nám 13 skvělých nápadů od Jindřichohradečáků. Děkujeme vám všem, kteří jste poslali svůj návrh projektu. Vy, hlasující, si díky nim můžete vybrat z projektů, které byste chtěli ve městě zrealizovat. Pokud jste občan Jindřichova Hradce starší 15 let, máte možnost hlasovat pro vámi vybraný projekt od 1. 9. do 30. 9. 2024 v každé vypsané kategorii. Vyjádřit sympatie nejlepšímu návrhu můžete pouze elektronickou formou. Výsledky budou zveřejněny do pěti pracovních dnů od ukončení hlasování. Po určení pořadí se bude realizovat v každé z kategorií pouze vítězný projekt. Poslední fázi, realizaci vítězných projektů, schvaluje Rada města Jindřichův Hradec, která si vyhrazuje právo nepřistoupit k realizaci v odůvodněných případech.

Jak hlasovat? Před vámi jsou 3 hlasovací kategorie – velký projekt, střední projekt, malý projekt. Hlasovat je povinné ve všech kategoriích, a to tak, že máte možnost hlasovat 1 kladným hlasem pro ten nejlepší projekt v dané kategorii. Jako hlasující musíte potvrdit, že jste občan Jindřichova Hradce starší 15 let, dále musíte zadat adresu trvalého bydliště a e-mail (není povinný údaj). Unikátnost hlasování je zajištěna pomocí ověřování přes telefonní číslo. To znamená, že z jednoho telefonního čísla můžete hlasovat jen jednou pro všechny kategorie.

1. Kategorie: Velký projekt (alokace 700 000 Kč)

  • Celkový počet zbývajících hlasů: 1

    Zbývá kladných hlasů: 1 Počet hlasů k tématu: 1
  • 1. 
    1. 
    V Jindřichově Hradci je pouze jedno volně dostupné hřiště pro míčové hry pod gymnáziem – je značně vytížené, dokonce dochází ke konfliktům. Na největším sídlišti Vajgar takové hřiště úplně chybí (klidně by tu mohla být 3 v různých lokalitách sídliště). Nejbližší další takové hřiště je v obci Jindřiš. Navrhuji opravu asfaltové plochy, instalaci vhodného povrchu, grafické vymezení hracích ploch pro sporty, instalaci odolného oplocení a herních prvků pro provozované sporty, instalaci osvětlení.
    • Jméno navrhovatele: Julius Nadberežný
    • Předpokládané náklady: 575 000 Kč
    • Místo realizace: asfaltová plocha mezi prodejnou JYSK a bytovým domem č.p. 669
  • 2. 
    2. 
    Z Jindřichova Hradce do Dolního Skrýchova byla vybudována nová stezka podél řeky Nežárky. Tuto stezku bychom rády zatraktivnily i pro děti, mladistvé a lidi s handicapem, a to doplněním o nápadité a originální prvky vyrobené z akátového a dubového dřeva. Cílem projektu je na tuto krásnou stezku přírodou nalákat i děti, které se vyblbnou na čerstvém vzduchu, a ještě se u toho i něco zajímavého dozví. Vybraly jsme konkrétně 9 herních prvků od české firmy Hřiště hrou, která je vyrábí a montuje. Líbily se nám výukové kostky, na kterých jsou obrázky zvířat, jejich stopy a popisky. Zábavný panel pexeso, na kterém si mohou procvičit paměť všechny věkové kategorie. Skluzavka ve svahu, ke které vedou nejen schůdky, ale i lezecká stěna. Dvě minipřelízky pro větší děti, na kterých potrénují svou obratnost a schopnost udržet rovnováhu. Hra Hádej, co to rachtá, kde podle zvuku musí člověk určit přírodninu uvnitř krabičky. Kostkové puzzle, ze kterého na nás po sestavení vykoukne nějaké zvířátko. Pexeso pro nevidomé, na kterém jsou tvary, které vystupují ze základní plochy. Motanice, kde se musí provázkem spojit obrázek se správným názvem. Pojďme se kochat přírodou a hrát si! Pojďme se zrelaxovat celá rodina!
    • Jména navrhovatelek: Tereza Tůmová a Veronika Vondruš
    • Předpokládané náklady: 686 299 Kč
    • Místo realizace: Stezka Jindřichův Hradec – Dolní Skrýchov
  • 3. 
    3. 
    Hru s kuličkami zná z dětství snad každý, hliněnky, skleněnky. Pojďme kouzlo kuliček předat našim dětem v Jindřichově Hradci, protože dráha s tunely, otevřenými nebo zavřenými dráhami a skokanské můstky... To je jiná liga! Přínos kuličkodráhy je bez pochyb nová zajímavá a populární aktivita pro občany všech věkových kategorií. Dále věřím, že kuličkodráha může do města přivést nové turisty a rodiny s dětmi, které tyto aktivity vyhledávají. Navíc park pod GVN bude zase o něco lákavějším místem, kde trávit volný čas. Využije se tak více potenciál velkého parku, který je dostupný pro mnoho obyvatel města. Jedna z možností je také zahrnout do hřiště další prvky jako například skluzavku nebo lezecké úchyty. Navrhuji vybudování kuličkodráhy v parku pod GVN. Pro výstavbu je více než vhodné využít nerovnosti a svahu terénu, který v parku je. V parku je stále dostatek prostoru pro rozšíření aktivit a cílem je přilákat do centra nejen rodiny s dětmi, ale občany Jindřichohradecka a turisty na populární kuličkodráhu, která v okolí nikde není. Kuličkodráhu je možné zrealizovat kdekoliv jinde ve vhodně zvoleném terénu na pozemku města.
    • Jméno navrhovatelky: Hana Jasanská
    • Předpokládané náklady: 700 000 Kč
    • Místo realizace: kdekoliv ve vhodně zvoleném svahovitém terénu v parku pod gymnáziem
  • 4. 
    4. 
    Sportovní hřiště na sídlišti Hvězdárna chybí, pískoviště je nevyužité a ve špatném stavu. Navrhuji postavit cvičící hřiště, upravit terén a pískoviště. Cvičící hřiště z obrázku bylo viděno v obci Mrákotín.
    • Jméno navrhovatelky: Karla Auředníková
    • Předpokládané náklady: 700 000 Kč
    • Místo realizace: sídliště Hvězdárna mezi panelovými domy č.p. 1
  • 5. 
    5. 
    Dobrodružné hřiště pro mládež na sídlišti Vajgar chybí (Studie revitalizace sídliště Vajgar, Analytická část, arch. Beneš, 2023). Díky prvkům na tomto hřišti dochází k budování „drobné motoriky“ u dětí, která dle lékařů a psychologů chybí „generaci vyrůstající na zadním sedadle auta rodičů s tabletem“ a nelze jizískat v dospělosti (Konference Dobrodružná hra ve městě, Praha 11/2023). Díky těmto prvkům mohou děti odhadovat míru rizika, což je potřeba naučit se v mládí. V opačném případě může dojít později k závažnějšímu zranění v dospělosti (Konference Dobrodružná hra ve městě, Praha 11/2023). Tento projekt navazuje na pracovní skupinu Teenagres (činnost 01 – 06/2024, sestavena a koordinována městským architektem, členové zastupující jednotlivé ZŠ, GVN a instituce pracující s mládeží, zástupci ve věku 14 let), kde bylo odhlasováno, jako nejzajímavější vybavení pro věkovou skupinu dětí a mládeže (cca 8 – 17 let). Další benefity: vzbuzení zájmu dětí, vyzkoušení praktických dovedností, cílené trávení volného času, propojení různých skupin dětí (z celého města) atd. Vybavení hřiště: zázemí s WC, půjčovna nářadí, nářadí ruční (základní manuální nářadí, kozy na řezání, štětce) a elektrické (pouze aku vrtačka / šroubovák), stavební materiál (desky, kulatiny, latě, provazy, sítě, gumová kolečka, barvy atd.), stínící prvky (stan, altán, plachta).
    • Jméno navrhovatele: Michal Kozár
    • Předpokládané náklady: 700 000 Kč
    • Místo realizace: Vajgar u 4. ZŠ – předpokládá se zpřístupnění hřiště pro veřejnost, tento areál je navazující / Špitálská kasárna (část bývalého sběrného dvora) – náhradní / Plocha vedle parkoviště Denisova (lokální název „Na Baště“) – náhradní
  • 6. 
    6. 
    Venkovních dětských hřišť není nikdy dost: děti jsou venku, rozvíjejí své motorické schopnosti, hrají si v kolektivu, jsou na bezpečném místě a nesedí doma u počítače a mobilů. Ohromná výhoda je, že se SportPark nachází na klidném a bezpečném místě. Dále se o celý areál staráme a máme zde zázemí s občerstvením a WC. Dětské hřiště a herní prvky jsou mobilní a dají se kdykoliv přemístit v rámci města. Navrhujeme vybrat a poptat vhodné herní prvky, které ideálně doplní stávající hřiště.
    • Jméno navrhovatele: SportPark R&F s.r.o
    • Předpokládané náklady: 578 074 Kč
    • Místo realizace: p.č. 3054 k.ú. Otín u Jindřichova Hradce
  • 7. 
    7. 
    Cílem projektu je dopřát dětem hřiště, které utváří sama příroda. Hřiště, které je plné nerovností, kopečků, velkých kamenů a dřevěných klád. Příjemnou součástí je vodní prvek, protože to je přesně to, co děti milují. V létě voda osvěží v parném dni, v chladnějších dnech může sloužit ke stavění hrází a dalším hrátkám s čvachtajícím bahnem, což zase milují rodiče. Ale to je právě to, co pomáhá utvářet a rozvíjet dětskou fantazii, protože na přírodním hřišti si děti samy vymyslí, jakým způsobem si budou hrát. Na něco vylézat, přelézat, udržet rovnováhu, hopsat, přeskakovat, zdolávat překážky, vyhodnotit riziko a přizpůsobit tomu intenzitu hry, to je to, co posouvá dětské hranice a dodává malým dobrodruhům sebevědomí. Naše město je plné klasických dětských hřišť s klasickými herními prvky, které neurazí, ale ani nepřekvapí a děti většinou po krátké době omrzí (má osobní zkušenost s našimi dětmi). Důkazem toho je, že jsou tato hřiště, až na pár výjimek, často prázdná. Dopřejme tedy našim malým objevitelům hřiště, jehož hlavním architektem je příroda, a posilujme v malých dětech lásku k přírodě, protože to je naše budoucnost. Výstavba dětského hřiště v přírodním duchu vyžaduje terénní úpravy, navážku zeminy k vytvoření terénních nerovností, umístění několika větších klád, po kterých budou děti lézt, umístění větších kamenů, na které mohou děti šplhat, přeskakovat je a zase slézat a nakonec zakomponování vodního prvku, nejlépe ruční pumpa, kterou budou děti samy ovládat a pumpovat vodu například do systému vodních korýtek, které budou zakončeny malou vodní nádrží, z písku/hlíny, aby si zde děti mohly stavět svá originální vodní díla.
    • Jméno navrhovatelky: Radka Peckertová
    • Předpokládané náklady: 700 000 Kč
    • Místo realizace: 1386/6, k. ú. Otín u Jindřichova Hradce

2. Kategorie Střední projekt (alokace 400 000 Kč)

  • Celkový počet zbývajících hlasů: 1

    Zbývá kladných hlasů: 1 Počet hlasů k tématu: 1
  • 1. 
    1. 
    Prostor mezi parkánovými zdmi je dle územního plánu zeleň, a proto je vhodné horní část „parkánů“ za nízkou kovovou bránou u bašty osadit stromy jedlými a keři popínavými, které můžou být doplněny zvýšenými záhony s bylinkami nevyžadujícími náročnou údržbu. Přidáním laviček a dalšího mobiliáře tak vznikne příjemné, klidné a stinné místo k odpočinku seniorům, dětem a dalším návštěvníkům k setkávání či konání různých akcí – například koncertů, divadel, letního kina atp. (mobilní podium bylo součástí minulé rekonstrukce parkánů). Časem je možné další zeleň a umožnit průchod Střelnicí na horní Masarykovo náměstí nebo ulice Růžové či Štítného. Vysadit stromy a keře – jedlé a pnoucí, vkusné zvýšené záhony osadit bylinkami nevyžadujícími náročnou údržbu, umístit zde lavičky, židle a stolky, odpadkové koše, krmítka a pítka pro ptactvo a hmyz.
    • Jméno navrhovatelky: Kateřina Pobudová
    • Předpokládané náklady: 394 700 Kč
    • Místo realizace: p.č. 33, LV 10001 – tzv. parkány – horní část nad nízkou kovou bránou u bašty
  • 2. 
    2. 
    Pumptrack je výborný prostředek pro zábavu, nebo zdokonalování technických dovedností na kole. Do pohybu se zapojuje celé tělo a je to tedy zábavný prostředek pro zlepšování fyzické kondice. Pumptrack je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který je možné projíždět bez šlapání. Okruh je složený vlnkami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat, nebo dokonce zvyšovat rychlost pumpováním. Chtěli bychom vybudovat dva symetrické okruhy (jeden o délce cca 50 m) s hliněným povrchem. Pumptrack vytváří nový směr využití kol, vytváří nové komunity, prostředí pro překlenutí generačních rozdílů mezi rodiči, dospívajícími a malými dětmi. Přináší spoustu zábavy pro sportovce každého věku, ale zejména dospívajícím dětem, kterým často veřejný prostor pro sportovní vyžití chybí. Skil centrum je tvořeno překážkami pro zdokonalení technických dovedností při jízdě na kole. Navržené prvky jsou dřevěné konstrukce v kombinaci s kameny a jiným přírodním materiálem. Veškeré prvky jsou navrženy tak, aby byly hlavně zábavné a zároveň bezpečné pro všechny typy uživatelů. Zároveň jsou všechny prvky mobilní, a tudíž se dají přemístit. Pumptrack by byl součástí SportParku R&F, který je vybudován na městských pozemcích. Byl by přístupný veřejnosti zdarma. Výhodou je, že zde máme zázemí s občerstvením, zastíněnou trasou a WC.
    • Jméno navrhovatele: SportPark R&F s.r.o.
    • Předpokládané náklady: 382 530 Kč
    • Místo realizace: p. č. 3054 v k.ú. Otín u Jindřichova Hradce
  • 3. 
    3. 
    Cílem tohoto projektu je ukázat, že i ze zarostlé terasy pod Husovými sady, která se stává častým cílem odhozených odpadků a občasně se mění i ve veřejné toalety, lze vybudovat klidovou relaxační zónu, která z tohoto neúhledného prostoru vytvoří prostředí pro odpočinek při procházkách, či klid pro studium, četbu, práci. Do prostor tzv. „Chittussiho vyhlídky“ navrhuji umístit mobiliář v podobě laviček a odpadkového koše. Tento prostor, kde v minulosti bylo sezení umístěno, je přírodně zastíněný vzrostlým stromem a plocha okolo je dlážděná. Dále navrhuji doplnění informačního panelu o neprávem opomíjeném malíři Antoninu Chittussim, resp. o jeho působení v Jindřichově Hradci a jeho oblibě v tomto místě. Zarostlé místo upravit vhodnou formou (odstranění keřů, vysetí luční směsi, případně trvalek, dle návrhu zahradního architekta) tak, aby podporovala dojem z výhledu. Místo na samotném závěru Husových sadů (nad terasou) zahrnout do úprav tak, aby došlo ke kultivaci této oblíbené vyhlídky. Navrhuji zpracování projektu architektem ve spolupráci se zahradním architektem.
    • Jméno navrhovatele: Karel Dundáček
    • Předpokládané náklady: 250 000 Kč
    • Místo realizace: Terasa pod sochou Mistra Jana Husa

3. Kategorie Malý projekt (alokace 200 000 Kč)

  • Celkový počet zbývajících hlasů: 1

    Zbývá kladných hlasů: 1 Počet hlasů k tématu: 1
  • 1. 
    1. 
    Již minimálně dvě dekády je socha gymnasty provizorně umístěna v ulici U Stadionu před rodinným domem čp. 34. Toto místo považuji tematicky jako nevhodné. Okolí uměleckého díla by mělo korespondovat s dílem samým, což se dle mého v tomto případě neděje. Tedy navrhuji sochu přemístit do okolí sportovní haly, kde se dle mého názoru k tomuto nabízí jakési předzahrádky. Předzahrádku před novou sportovní halou zbavit keřů, dopravní značku přemístit blíže ke zpevněné ploše u parkovacího automatu, do vzniklé volné plochy přemístit sochu a následně kolem sochy vysázet květinový záhon.
    • Jméno navrhovatele: Martin Klhůfek
    • Předpokládané náklady: 80 000 Kč
    • Místo realizace: p. č. 1930/1 v k.ú. Jindřichův Hradec
  • 2. 
    2. 
    Rybník Vajgar nemá oficiální sjezd do vody, který by sloužil pro spouštění lodí a byl tomu technicky uzpůsoben. Takové místo, kde by mohli uživatelé této vodní plochy spouštět své lodě, aniž by samotné spouštění poškozovalo břeh, okolí a zároveň nebyl porušován zákon, potažmo zájmy místních komunit. Jako místo pro spouštění lodí je v tuto chvíli využívána lokalita v Denisově ulici u vtoku Hamerského potoka do rybníku, kam je vjezd omezen místní dopravní úpravou. Tento přístup využívá kromě rybářského svazu a vlastníků přilehlých pozemků také HZS Jindřichova Hradce, sportovní rybáři, sezónní návštěvníci a např. organizátoři sportovních akcí při spouštění lodí v době veslařských závodů. Míra využití je tedy nesporně velká, je ale neúměrná charakteru lokality. Nachází se zde dvě místa, kde ke spouštění lodí do vody dochází. Jedno je přístupné z příjezdové cesty a druhé z přilehlé louky. Ani na jednom místě není břeh pozvolný a ke spouštění upravený. Břeh je převážně travnatý s vodní vegetací. Každým vyložením a naložením lodě zůstávají na břehu a v okolí stopy od vyjíždějících přívěsných vozidel nesoucích těžké lodě (přípojná vozidla jsou často spouštěna až do vody) a tento břeh se postupně sesouvá. Ani příjezdová cesta zde není zcela vhodná, nájezdové poměry zde nabádají ke zkracování a ulehčování manévrování přejezdem přilehlé louky, která je povětšinou v době navážení a odvážení lodí podmáčená. Často tedy dochází k ničení okolních travních ploch a stromů, kdy výsledkem jsou vyjeté koleje v podmáčené trávě, odřené mladé stromy a ustupující břeh, ze kterého se pak uvolněný písek ukládá opodál a tvoří na vtoku mělčinu. Neméně důležité je také zmínit, že v této lokalitě každoročně hnízdí velké množství chráněného vodního ptactva (ledňáček říční, potápka roháč, moták pochop a další), které má v tomto zákoutí ideální prostředí pro vyvedení a odchování svých mláďat, a to právě pro původní vzhled této části rybníka. Tohoto přírodního ekosystému se zvyšující vytíženost tohoto neoficiálního vstupu do rybníka také negativně dotýká. Z výše vypsaného je tedy patrné, že by celý projekt přinesl benefity pro více zájmových skupin a řešil by doposud neřešená témata, kterými se ale do budoucna bude nutné zaobírat. Zároveň by mohl odlehčit lokalitě v Denisově ulici, kde se střetávají potřeby více zájmových skupin. Tato oblast je velice oblíbeným místem i pro turistický ruch, nachází se zde totiž pomyslný nástup na známou Jindrovu naučnou stezku, která celoročně láká návštěvníky různých věkových kategorií, kteří si velice pochvalují místní upravené prostředí, pokojnou komunitní atmosféru a spoustu udržované zeleně. Ne zřídka je tato lokalita vyhledávána rodinami s dětmi a pejskaři. Z mého pohledu by zrealizování projektu bylo ze všech pohledů krokem vpřed! Řešením celé situace by mohlo být využití stávající cesty, která je situována mezi areálem aquaparku a fotbalového stadionu u sídliště Vajgar.
    • Jméno navrhovatele: Ing. Adam Krupička
    • Předpokládané náklady: 195 720 Kč
    • Místo realizace: p.č. 3935/1, k.u. Jindřichův Hradec, Jáchymova ulice
  • 3. 
    3. 
    V dotčené části sídliště Vajgar chybí prvky pro aktivní i pasivní odpočinek dětí ve věku cca 10-14 let. Děti v uvedeném věku ze sídliště Vajgar (resp. 4. ZŠ) nemají v dostupné vzdálenosti prostor vhodný pro aktivní i pasivní odpočinek v době po škole, resp. v čase přestávky mezi dopoledním a odpoledním vyučováním. Vhodná by byla instalace workoutové sestavy a houpací sítě.
    • Jméno navrhovatelky: Jana Fučíková
    • Předpokládané náklady: 200 000 Kč
    • Místo realizace: p. č. 3909/17, k. ú. Jindřichův Hradec, zatravněná plocha před vstupem do 4. ZŠ

4. Pro akceptaci Vašeho hlasu uveďte adresu Vašeho trvalého bydliště.

5. Čestně prohlašuji, že jsem starší 15 let a jsem občanem Jindřichova Hradce.