Zlín

Tvoříme Zlín 2024

Projekt Tvoříme Zlín se blíží do finále. Od 4. 11. do 24. 11. 2024 máte možnost hlasovat a rozhodnout, které z navržených projektů budou realizovány. Výsledky budou k dispozici nejpozději 22. 12. 2024 na webových stránkách www.tvorimezlin.cz. Podmínkou účasti v hlasování je bydliště ve Zlíně a dosažení věku 15 let. Mohou tedy hlasovat i ti, kteří ve Zlíně "jen" bydlí, ale nemají zde trvalé bydliště např. studenti univerzity. Jednotlivé návrhy jsou dle finanční náročnosti rozděleny na projekty malé a velké. Malým projektům můžete udělit 3 kladné a 1 záporný hlas. Velkým projektům je možné dát až 3 kladné a 1 záporný hlas. Pro udělení záporného hlasu je nutné udělit 2 hlasy kladné, jinak hlasy nebudou platné. Není nutné využít všechny hlasy, které máte k dispozici, ale je nutné hlasovat v každé kategorii. Pro každý projekt je možné hlasovat pouze jednou. Dotazník je zabezpečen a odpovědi jsou zcela anonymizovány.

1. MALÉ PROJEKTY 2024 k hlasování - udělit můžete celkem 3 kladné a 1 záporný hlas. Pro udělení záporného hlasu je nutné udělit 2 hlasy kladné, jinak hlasy nebudou platné.

  • Celkový počet zbývajících hlasů: 4

    Zbývá kladných hlasů: 3 Zbývá záporných hlasů: 1 Počet hlasů k tématu: 1
    Minimální počet kladných hlasů pro zadání jednoho záporného: 2
  • 1. 
    1. 
    Navrhujeme doplnění herních i cvičebních prvků pro starší děti od 10 let včetně, mobiliáře.
  • 2. 
    2. 
    Ve městech po celém světě existují místa k fotografování zajímavých míst a výhledů. Přímo ve Zlíně vznikl v minulosti fotopoint 3D nápis Zlín u Velkého kina na travnaté ploše. Dalším místem, které by bylo vhodné, je travnatý prostor na Jižních Svazích u Podlesí V nad výběhovou loučkou pro psy. Navrhujeme vybudování objektu z přírodních materiálů umožňující výhled. Zároveň z výšky mohou vzniknout zajímavé fotografie propagující samotné město Zlín na sociálních sítích.
  • 3. 
    3. 
    Projekt řeší obnovu dětského hřiště č. 312 v ulici Lipová, nad DDM Astra na Letné. V současné době se zde nachází zatravněná plocha se dvěma brankami. Hřiště je umístěno pod vysokými stromy, které v létě vrhají na plochu příjemný stín. Cílem projektu je obnovit toto hřiště a udržet jeho přírodní ráz. Předmětem tohoto projektu je instalace dřevěných herních prvků pro děti a hrazdy na cvičení.
  • 4. 
    4. 
    Původní dětské a sportovní hřiště na speciálním místě v rámci nejstarší baťovské čtvrti s výhledem na Zlín je v žalostném stavu. Navrhuji jeho modernizaci a doplnění o několik dřevěných palub v souladu s navazujícím lesem včetně místa pro rodiče a návštěvníky. Sport, pohyb, hra i zápolení na jedinečném místě. Odkaz generací k zachování pro naši budoucnost – pro naše děti. Po cestě na stezku zdraví s krásným výhledem. Pro nás a pro Zlín.
  • 5. 
    5. 
    Navrhujeme revitalizaci psího výběhu na Jižních Svazích za zastávkou Slunečná. 1. Obnova informačních cedulí. 2. Oprava laviček a umístění odpadkového koše se zásobníkem na sáčky. 3. Instalace agility překážek: kladina, skok vysoký a malé áčko. Tyto agility prvky přispějí k rozvoji psích dovedností, tréninku a zvýšení ukázněnosti psů. Revitalizované psí hřiště rozšíří možnosti trávení volného času pro pejskaře a pomůže rozvíjet pejskařskou komunitu. I po instalaci agility prvků zůstane dostatek prostoru k výběhu pejsků.
  • 6. 
    6. 
    Navrhujeme vybudování pítka v dolní části Centrálního parku na Jižních Svazích. Pítko by se nacházelo v blízkosti dětského hřiště č. 248. Občerstvit by se tak mohli nejen uživatelé hřiště a kolemjdoucí, ale i hráči blízkého discgolfu a footgolfu.
  • 7. 
    7. 
    Délka trasy: cca 500 m Start: Stezka zdraví Tlustá hora – přístupová trasa B, od bývalého sběrného dvora Cíl: Stezka zdraví – altán Interaktivně-naučná lesní stezka má za cíl zvyšovat fyzickou zdatnost místních obyvatel, posílit místní identitu, zvýšit povědomost dětí a dospělých o přírodě a přispět k její ochraně a v neposlední řadě zábavnou formou rozvíjet rekreační funkci lesa. Návštěvníci stezky si budou moci do svého telefonu stáhnout (zdarma) aplikaci Lesní svět, jejíž součástí je i čtečka QR kódů. Na tabulích budou umístěny QR kódy, díky kterým si budou moci návštěvníci poslechnout jednotlivé zvuky ptáků a savců. Aplikace Lesní svět také funguje jako deník, neboť přečtené QR kódy se ukládají a doma je možné si zvuky pustit znovu. Po trase stezky budou rozmístěny interaktivní tabule a obrázky živočichů, žijících v této lokalitě. Hravou formou tak děti i jejich rodiče získají základní informace nejen o lese, ale také o koloběhu vody, bylinkách v lese a vyzkouší si například hod na terč nebo skok do dálky. Stezka se přirozeně napojuje na Stezku zdraví a je tak možné využít pobyt k další túře či podobným aktivitám.
  • 8. 
    8. 
    Chtěla bych podat návrh na osázení trávníku v místní části Podhoří v pásu mezi silnicí a cyklostezkou jarními cibulovinami a to od talovínů, sněženek, ladoněk, přes postupně kvetoucí krokusy, po tulipány a narcisy. Pohled na rozkvetlé květiny ve městě podporuje nejen dobrou náladu, ale také zvyšuje biodiverzitu veřejného prostoru a umožňuje vnímat přírodu zblízka. Výsadba květin je přínosem pro čmeláky, včely a motýly. Výhodou výsadby cibulovin do trávy je i to, že samotný prostor nevyžaduje zvláštní údržbu a po odkvětu se poseká. Jedná se o okrajovou, příjezdovou část města, kde jarní barevné květy, v době, kdy příroda ještě dříme, pomohou i jistému zkulturnění vjezdu do Zlína.
  • 9. 
    9. 
    Navrhujeme nový přístřešek zastávky MHD Kúty – směr město. Díky odstranění novinového stánku, který tvořil boční stěnu zastávky, zůstala zastávka nedokončena – chybí jedna boční stěna. Do zastávky tak prší. Stříška zastávky zůstala v původním stavu. Je nyní nejen nedostačující velikosti, ale do zastávky při dešti zatéká a nesplňuje tak svou základní funkci přístřešku.
  • 10. 
    10. 
    Oblast v lese nad Letnou, zvlášť v místech stezek, je v období dešťů velmi nasáklá. Stezky, kterými procházejí lidé, zejména v oblasti Stezky zdraví jsou navíc bahnité. V zimě jsou místa neprůchozí, tvoří se ledové plochy. V jiných oblastech (např. na stezce na hrad Lukov) je problém zdárně řešen tzv. ocelovými svodnicemi. Navrhujeme proto umístění patřičného počtu těchto svodnic za účelem efektivního odvodu vody z těchto stezek. Ocelová svodnice vody je ztužený žlábkový profil, používaný k příčnému odvádění srážkové vody z účelových komunikací (dle §7 zákona č. 13/1997 Sb., primárně lesní cesty), zatížených obslužnou těžkou nákladní dopravou. Je tak vhodným proti erozivním opatřením a zabraňuje poškozování stezek.
  • 11. 
    11. 
    Dětské hřiště v parku Komenského je oblíbené místo pro rodiny s dětmi. Bylo by výhodné, kdyby bylo alespoň částečně zastíněné a děti si tu mohly hrát bez ohledu na počasí, zvláště v letních vedrech.
  • 12. 
    12. 
    Navrhujeme rozšíření volnočasových aktivit všem generacím. Doplnění 3 cvičících a fitness prvků pro obyvatele. Pro odpočinek a relax by pak sloužil stolek na šachy se čtyřmi sedátky a lavička.
  • 13. 
    13. 
    Jedná se o částečnou opravu chodníku před 42. budovou v bývalém areálu Svit Zlín. Na jednom konci je chodník ve špatném stavu a chybí zde dlažba. Je to poměrně frekventovaná trasa (pošta, EUC Klinika…). Navrhujeme tedy tento úsek opravit.
  • 14. 
    14. 
    Jedná se o zatraktivnění veřejného prostoru formou umělecko-sportovních prvků, které jsou vhodné pro skateboarding a zároveň poslouží jako mobiliář, bez narušení každodenního provozu místa. Navrhovaný prvek kombinuje lavici a zábradlí a zároveň je mobilní. Místo je v současnosti pouze průchozí a nevybízí k pozastavení se. Tyto minimalistické zásahy mohou přispět ke větší kultivaci a kreativitě místa.

2. VELKÉ PROJEKTY 2024 k hlasování - udělit můžete 3 kladné a 1 záporný hlas. Pro udělení záporného hlasu je nutné udělit 2 hlasy kladné, jinak hlasy nebudou platné.

  • Celkový počet zbývajících hlasů: 4

    Zbývá kladných hlasů: 3 Zbývá záporných hlasů: 1 Počet hlasů k tématu: 1
    Minimální počet kladných hlasů pro zadání jednoho záporného: 2
  • 1. 
    1. 
    Současný stav zastávky MHD je značně zchátralý. Kovové prvky jsou rezavé, dřevěné podhledy odpadávají, na plastové panelech jsou fleky a vše je různě posprejované. Navrhujeme provést rekonstrukci a výzdobu zastávky po vzoru zastávky Česká, opravit poškozené části a vyzdobit zastávku profesionálním graffiti. Úpravami by se výrazně zpříjemnilo užívání zastávky, kterou využívají stovky cestujících denně. Pozitivně by bylo ovlivněno i celé okolí, což by jistě ocenili i kolemjdoucí.
  • 2. 
    2. 
    Navrhujeme vybudování chodníku na Kútech ve slepé ulici směrem k MŠ. Cílem návrhu je vybudovat chodník podél slepé cesty vedoucí k mateřské škole a lékařskému středisku. Cesta je využívaná rodiči s dětmi, pacienty a školáky z blízkých ZŠ. Chybí zde bezpečný prostor pro chodce. Důvodem podání našeho návrhu je hlavně zajištění bezpečnosti chodců. Celý prostor by bylo vhodné vyřešit koncepčně.
  • 3. 
    3. 
    Navrhujeme celkovou rekonstrukci zastávky MHD Slunečná na Jižních Svazích směr do města a její výzdobu graffiti malbou podobně jako na zastávkách Česká. Zastávka je frekventovaná, ale je ve špatném stavu. Opadává podbití a je velmi nepříjemné čekat v takovém prostředí na spoje MHD. Navrhujeme tak po vítězném loňském návrhu Tvoříme Zlín: Rekonstrukce zastávky MHD Slunečná ve směru z města a její graffiti výzdoba, úpravu dalšího zanedbaného prostoru na Jižních Svazích.
  • 4. 
    4. 
    Navrhujeme vybudování dvou hracích stolků (šachy apod.) se čtyřmi pohodlnými sedátky, které poskytnou ideální místo k odpočinku v zeleni a setkávání nejen pro obyvatele domu Drofa, ale pro všechny z nás. Chtěli bychom také provést úpravu stávajících ploch a laviček. Navíc chceme obohatit naše veřejné prostory o fitness prvky, které budou speciálně navrženy pro potřeby seniorů. Těšíme se na to, že tento projekt podpoří aktivní a zdravý životní styl zejména seniorů. Inspirovali jsme se Senior HŘIŠTĚM na Jižních Svazích.
  • 5. 
    5. 
    Spolek Letná žije! předkládá návrh k realizaci krytého společenského prostoru, jenž by posloužil k setkávání komunity za každého počasí. Funkcí altánu by bylo místo k shromažďování, pořádání akcí pro děti u lesa, které místní komunita organizuje. Spolek Letná žije! vznikl z potřeby budovat bezpečnější, čistější a dobře občansky vybavenou Letnou, kde se dobře žije všem generacím. Tvoří jej komunita nadšenců, která má chuť prohlubovat sousedské vazby. Samotný spolek čítá krom registrovaných členů a přes dvě tisícovky podporovatelů na sociálních sítích. Je známo, že vybudování silné sousedské komunity může pozitivně ovlivnit náš každodenní život, zvýšit bezpečnost a přinést nespočet dalších výhod pro nejen místní část ale i celé město. Na Letné jsou místní občané nyní odkázáni na setkávání se u sebe na zahradě, na dětském hřišti. Organizování komunitních akcí je podmíněno aktuálním stavem počasí. Zlínská Letná má neopakovatelné kouzlo. Jedinečná architektura, spletité uličky, spousta zeleně. Z tohoto důvodu bychom rádi koncipovali altán jako moderní prvek, který by svou podobou nenarušoval ráz místní zástavby a krajiny.
  • 6. 
    6. 
    Již několik let žádáme o nový chodník. Chodník je ve velmi špatném stavu a představuje značné nebezpečí pro všechny jeho uživatele. Nerovnosti, praskliny a díry mohou způsobit vážná zranění, zejména starším lidem, dětem a osobám s omezenou pohyblivostí.
  • 7. 
    7. 
    Dětské hřiště se nachází v klidné lokalitě Vršavy a je jediným místem ke hře pro děti batolecího, předškolního i mladšího školního věku. Sestava Dandy byla vyrobena již v roce 2010. Hřiště má zastaralé vybavení a vymezení pískoviště je ve velmi špatném stavu – nerovnost povrchu, uvolněné části s ostrými hranami. Skluzavka s bočním schodištěm a pružinové houpačky rovněž jeví známky opotřebení. Houpačky pro větší děti (pneumatikového typu) jsou velmi oblíbené, přesto by si i ty zasloužily jistou obnovu. Vzhledem k jedinému dětskému hřišti pro oblast Vršavy je třeba zvážit i jeho velikost. Uvítali bychom nové vybavení s modernějšími a bezpečnými prvky současné doby pro hru a podporu motorického vývoje dětí odpovídající standardům (např. průchody, horolezecká stěna vzhledem ke svahovitému terénu včetně povrchu tlumícího dopad, integrovanou trampolínu, kolotoč, balanční lanové prvky atp.) a stejně tak modernější zázemí pro rodiče (lavice, stůl, odpadkový koš). Osobně navrhuji i bezpečnostní zavírání vstupní branky z důvodu blízkosti vozovky.
  • 8. 
    8. 
    Předmětem návrhu je rekonstrukce spojovacího chodníku na ulici Lesní čtvrť III, od domu č. p. 6967 až po jeho vyústění na ul. Lesní čtvrť III pod dětským hřištěm. Jedná se o chodník, který vede pod gymnáziem, rovnoběžně s ul. Lesní čtvrť III. Stávající chodník je nevyhovující, místy se propadá a je nebezpečný jak pro starší lidi, tak pro malé děti, které zakopávají o vystouplé a houpající se dlaždice. Maminky s kočárky mají problém po chodníku přejet, protože se kola dostávají mezi uvolněné a rozestoupené dlaždice. Po dešti se na chodníku tvoří velké a hluboké kaluže, což sice ocení naše malé děti, ale je to nepříjemné pro ostatní chodce. V zimě se chodník kvůli nerovnostem těžko udržuje.
  • 9. 
    9. 
    Významná kulturní a architektonicky cenná stavba postrádá adekvátní předprostor. Místo je přirozeným těžištěm, centrem lokality, ve kterém se pohybuje množství lidí. Děti čekají na výuku, rodiče čekají na děti, funguje zde oblíbená kavárna, potraviny, probíhají divadelní představení, koncerty… Navrhujeme upravit západní a východní prostory navazující na rampy. Opravit dlážděné plochy, doplnit o mobiliář a umělecké dílo. Dále navrhujeme rozšířit předprostor zmenšením hloubky kolmého parkování nebo částečným omezením parkování v centrální části navazující na přechod pro chodce.
  • 10. 
    10. 
    Podpořte vybudování propojovacího chodníku mezi Mladcovou a Mokrou. Navrhujeme vybudování části chodníku v ulici Na Drahách mezi zastávkou MHD Bartošův dům a Na Drahách. Občané využívají cestu jako hlavní komunikaci mezi Mokrou a Mladcovou. Absence způsobuje nebezpečné situace v provozu.
  • 11. 
    11. 
    Park Milady Horákové je velmi frekventovaný zvláště díky okolní zástavbě a návaznosti na zastávku městké hromadné dopravy. Velká fluktuace osob v budovách s lékařským zázemím činí park místem s velkým potenciálem. Dříve budova Stavoprojektu se po rekonstrukci službami otevírá do veřejného prostoru a přispívá také na zvýšení atraktivity místa. V budově se nachází také kancelářské prostory a lékařské ordinace (OKO – obchody, kanceláře, ordinace). Velký veřejný prostor nenabízí lidem důvody k trávění času. Řešeným územím je střední část parku, ohraničená dvěma řadami stromů a hlavní trasa vedoucí k budově polikliniky. Cílem návrhu je při respektování stávajícího geometricky symetrického rozvržení přinést do prostoru lidské měřítko (pomocí vizuálního a hmatového a sluchového prožitku). Místa pro sezení, či zastavení se jsou navržena tak, aby v závislosti na jejich užívání byl zajištěný zajímavý pohled (na rozkvetlé záhony, hrající si děti, šum vodního prvku), možnost komunikace, či sezení v těsné blízkosti vzrostlé travinové zeleně. Mobiliář je doplněný o hravé barevné prvky pro trávení času dětí. Návrh respektuje trasy pohybu a více se jim přizpůsobuje. Jsou navrženy plochy dlážděné, zatravňovací dlažba a pobytový trávník. Dále záhony osázené květinami nebo travinami a případně mlatem v místě s herními prvky. Vodní prvek poslouží k zpříjemněním klimatu i jako lákadlem pro hru v teplých dnech. Může se stát součástí uměleckého díla odkazujícího na osobu Milady Horákové.
  • 12. 
    12. 
    Navrhujeme opravu chodníku mezi půldomky na ulici Příkrá, mezi domy 6929 – 6942. Chodník je ve špatném technickém stavu, dlažba je posunutá, místy zvednutá a tímto tak nebezpečná pro starší obyvatele nebo špatně průjezdná pro maminky s kočárkem. V minulých letech byla prostřední část tohoto chodníku opravena (mezi domy 6930-6937/6936)…pouze však tato část. Proto navrhujeme opravu zbývající části tohoto chodníku.
  • 13. 
    13. 
    Ve Zlíně oproti jiným obcím chybí meteorologický sloup. Jsme MĚSTO ZELENĚ a všichni naši občané by měli mít možnost znát souvislosti základních meteorologických ukazatelů na vývoji počasí, které je pro udržitelnost zeleně v našem městě velmi důležité. Povětrnostní sloupek obsahuje teploměr, barometr, hygrometr, anemometr, korouhvičku pro směr větru, sluneční hodiny a klasické hodiny pro případ absence slunečního svitu a zjednodušený návod na použití (populární jednoduchou formou vysvětlení, jaké závěry lze z odečtených hodnot vyvodit). Kolem meteorologického sloupu lze vytvořit i příjemné kruhové posezení s případnou informační tabulí o historii měření počasí na Zlínsku, začlenění do mírného pásu v rámci Evropy s vyčíslením průměrných hodnot jednotlivých měsíců ve Zlíně a atraktivních údajů o extrémech teplot, srážek, intenzity větru a jejich dopadech (sucha, povodně, polomy, atd.). Nyní v období sucha je důležité, aby se lidé o změnách klimatu více zajímali a podporovali snahy vlády a obcí o její regulaci (např. realizace vodní plochy v Centrálním parku ve Zlíně, vodní mlha u tržiště Pod kaštany, apod.).
  • 14. 
    14. 
    Oprava chodníku na ulici Slínová. Chodník je ve špatném stavu, v některých místech chybí dlažba úplně. Denně tento chodník také využívají rodiče a děti z MŠ Slínová. Navrhuji opravu tohoto chodníku, ať už s použitím stávající, nebo nové dlažby, jejího vyrovnání a doplnění chybějících kusů. Naproti vstupu do MŠ Slínová udělat místo obrubníku “nájezd” pro jednodušší přecházení (např. s kočárky).
  • 15. 
    15. 
    Předmětem projektu je návrh revitalizace stávajícího sportoviště č. 64. Nedaleké hřiště č. 65, které se nachází v těsné blízkosti bytové zástavby, se potýká s četnými stížnostmi na hluk. Je pravděpodobné, že revitalizací tohoto sportoviště by se část uživatelů hřiště č. 65 přesunula na nově zrekonstruované hřiště. Hřiště je svým umístěním nad garážemi a v dostatečné vzdálenosti od bytové zástavby vhodné pro sportovní činnost, především pak pro míčové hry. Stav povrchu a oplocení je v nevyhovujícím stavu. Hřiště navrhujeme doplnit o lavičky.

3. Bydlíte ve Zlíně? (Myšleno i ti, kteří ve Zlíně "jen" bydlí, ale nemají zde trvalé bydliště např. studenti univerzity.) V případě negativní odpovědi nebude váš hlas započítán.

4. Potvrzuji, že jsem v den ukončení hlasování dovršil/a 15 let (24.11.2024). V případě negativní odpovědi nebude Váš hlas započítán.

5. Čestně prohlašuji, že jsem se hlasování zúčastnil/a pouze jednou. V případě negativní odpovědi nebude váš hlas započítán.

6. Chcete nám k projektu Tvoříme Zlín ještě něco sdělit?